2019-03-16
2019-02-14
2019-01-11
2018-12-10
2018-11-20

Kolejny update

Witajcie. Od ostatniego wpisu minęły prawie 2 tygodnie, a to nieco za dużo, więc postaram się częściej wrzucać status prac tutaj lub na forum.

Rzeczy nazbierało się mniej niż przy poprzednim update z racji mniejszej ilości czasu na programowanie oraz rozwijanie innej dużej funkcjonalności, a ponieważ testy wypadają obiecująco, to po starcie serwera ruszy funkcja sterowania zalogowanej postaci za pomocą strony WWW dostosowanej także pod wymiary ekranu smartfonu. Będą podstawowe kontrolki, jak pisanie wiadomości na kanałach publicznych i prywatnych, odczytywanie ich, chodzenie postacią za pomocą strzałek oraz podgląd tego, co się aktualnie dzieje na ekranie + w inwentarzu postaci. Dodatkowo, casty które gracze będą transmitować będą do podejrzenia także online. Póki co trwają testy obciążenia procesora i jeśli wszystko wypadnie dobrze, przetestuję to także i tutaj. Poniżej rzeczy które pojawią się dziś wraz z server save o 6 rano.

1. Poprawione zostały mostki z przejściem na stronę PACC jak i poza miasto. Jako, że system dziennych bonusów trwa już bardzo długo, pora na garść statystyk. Najdłuższy "ciąg" logowań posiadają Kirito oraz Kantur. Obaj witają się z grą codziennie od 14 dni. Tuż za nimi jest Jimmy, który takich dni ma 13. Oznacza to sporo PACC runek które mogą nabyć w sklepie, a owy PACC przyda się każdemu do...

2. Zakupu (dodania) czarów, które wreszcie udało mi się dodać! Póki co dostępne są tylko 3, czyli Light (utevo lux), Light Healing (exura) oraz Create Food (exevo pan), aktualnie do otrzymania za darmo w południowej części wyspy, niedaleko Lily i łódki. Czarów będzie więcej, w zależności od siły nowych potworów i potrzeb graczy, jak i zostanie wprowadzona w przyszłości ich cena, by nie było za łatwo. NPC sprzedaje także spellbook, po to, by każdy gracz mógł sprawdzać jakie czary zna, a jakich mu brakuje. Skoro mowa o statku, potworach i PACC, to wszystko sprowadza się do...

3. Kapitana statku, który wreszcie może wypełniać swoją pracę! Tak jak w przypadku czarów, ta funkcjonalność póki co też jest ograniczona, ponieważ kapitan kursuje tylko na malutką lodową wyspę, lecz otrzymał już wskazówki lokacji nowych terenów, więc gdy tylko zaznajomi się z mapami, na pewno będzie także i do nich kursował. Wiadomo, kapitan nie wypływa na wody, których nie zna ;)

4. Z kolejnych korzyści płynących z posiadania Premium Account jest możliwość zakupu domków, których pojawi się aż 7! Aktualnie czynsz jest pobierany tylko jednorazowo i nie ma minimalnego poziomu wymaganego do ich zakupu.

5. Zostały poprawione błędy na mapach, niszczenie gniazd pająków oraz kilka innych rzeczy, których aktualnie nawet już nie pamiętam.

Niepełne funkcjonalności, czyli mała ilość czarów, jedna mała nowa wyspa oraz tylko kilka domków zostały wprowadzone celowo, ponieważ najdłużej zajęło mi przygotowanie silnika pod dodanie choćby jednej rzeczy z każdej z listy. Każda kolejna będzie dodawana o wiele sprawniej, jako, że będę korzystał już z napisanego przez siebie rozwiązania.

Warto w tym momencie wspomnieć także o pomocnikach, bez których prace nie posuwałyby się tak szybko, a musiałbym zmieniać datę startu na jeszcze późniejszą. Do rzeczy. Początkowo na pomysł założenia swojego serwera wpadliśmy z Mistrzem Zen jeszcze za czasów istnienia Classic OTSa (classic.otserv.net), prowadzonego przez xinna oraz Gienka jako jego rektora ds. graczy, czyli jakieś 6-7 lat temu. Jednak jako osoby nietechniczne pomysł pozostał w sferze marzeń. Przez te kilka lat skończyłem studia, znalazłem pracę jako programista i oto jestem w tym punkcie, mając już dość obszerną wiedzę na temat C++, LUA, PHP, nodeJS i kilku innych języków, które pomagają mi rozwijać ten serwer. Z Mistrzem kontakt pozostał i pełni tutaj funkcję motywatora do dalszego rozwoju. Oprócz nas, jest jeszcze Criss, z którym się znam z kilku edycji Thornery, a który obecnie bardzo pomaga mi w znajdywaniu pozostałych błędów w serwerze / na mapie oraz jest pomysłodawcą zmian, które zagoszczą tu w przyszłości. Znajomość z Ithuriel także wywodzi się z Thornery oraz pełni podobną funkcję jak Criss. W zakładce Support w lewym menu można znaleźć także tutorów Kantura, Kirito oraz Dart Ador, którzy także przyczynili się do sporego rozwoju serwera w jego obecnej postaci. Osobą bez konta jest Anka, również z Thornery, która będzie wraz z nami osobą artystyczną. Jej wizja świata, którą przeleje na nowe tereny, pomoże wszystkim jeszcze bardziej cieszyć się grą na Rookgaardzie.

Do usłyszenia!

Garść nowości

Witajcie. Jako, że od ostatniego wpisu minęło już kilka dni, a nie każdy śledzi zmiany na forum, dziś krótkie podsumowanie ostatnich zmian.

1. Działają już wszystkie questy z Rookgaardu, także te z zamianą przedmiotów na inne (np prezent z Mino Hell na hełm). Nad Quest Logiem jeszcze pracuję, Citizen Addon Quest i pozostałe addony będą wprowadzone w przyszłych update'ach.

2. Poprawiłem rozbijanie przedmiotów typu skrzynki, stojące pochodnie, pajęczyny za pomocą broni.

3. Nad temple pojawiła się arena PvP, na której gracze mogą sprawdzić swoich sił oraz przetestować jak to działa. Takie rozwiązanie, czyli możliwość atakowania innych graczy tak jak głosowaliście w ankietach pojawi się na różnych terenach z expowiskami. Gracz, który ma aktywny taki tryb ma obok nicku ikonkę czerwonej tarczy (nie mylić z wojnami gildii, bo na nie przyjdzie jeszcze czas).

4. Dodałem opcję server save, która jest aktualnie ustawiona na godzinę 6 rano. Miejmy to na uwadze przy kickach z trainerów.

5. Dodałem Daily Bonuses, czyli zdobywanie punktów w grze za codzienne logowanie. Działa to w ten sposób, że pierwszego dnia po zalogowaniu gracz dostaje 10 pkt, jeśli zaloguje się kolejnego dnia, punktów dostaje 20, potem 30, itd. Warunkiem koniecznym, by codziennie dostawać coraz więcej punktów jest zachowanie ciągłości logowania, przerwanie "ciągu" skutkuje naliczaniem punktów z powrotem od 10 i od nowa dni. Po zalogowaniu każdy gracz zobaczy ile punktów otrzymał danego dnia jeśli jest to pierwsze logowanie, a stan wszystkich punktów jest do sprawdzenia po zalogowaniu na stronie w zakładce "zarządzaj kontem". Z prostego rachunku wychodzi, że z samych Daily Bonuses, już po tygodniu mamy 280 punktów (10+20+30+40+50+60+70), a zachowując ciąg logowania potem jest tylko lepiej, bo kolejne 270 pkt dostaniemy po 3 dniach (80+90+100), itd.

6. W nawiązaniu do punktów zdobywanych powyżej (w przyszłości punkty będzie się zdobywało także z wszelkiego rodzaju eventów jak i podczas uczestnictwa w najazdach) dodałem sklep na stronie. Aktualnie jest w nim tylko 7-dniowa PACC runa, którą właśnie można kupić za 7 dni ciągłej gry, a potem coraz szybciej, jeśli ktoś zdobywa punkty tylko z logowań. Sklep będę rozbudowywał w miarę czasu o potrzebne rzeczy, lecz nie zakłócające balansu gry. Dostarczanie przedmiotów działa w ten sposób, że gdy jesteśmy zalogowani i mamy wolne miejsce/capacity, to dostaniemy przedmiot w przeciągu kilkunastu sekund prosto na postać, w przeciwnym przypadku powędruje prosto do depo.

7. Zostały poprawione opisy i atrybuty znacznej części przedmiotów, sporo jeszcze przede mną, ale i sporo już za mną.

8. Zostały poprawione prawie wszystkie NPC, dodałem działającego bankiera, zaktualizowałem listę przedmiotów do kupna/sprzedaży, a zostało mi jeszcze poprawić ich odzywki by jak najbardziej przypominały te z Cipsoftowego Rookgaardu. Blind Orc, także jest na liście do poprawy.

9. Oprócz powyższych zmian, wprowadziłem także poprawki co do samego silnika gry. Zablokowałem możliwość zasypywania depo graczy za wyjątkiem osoby przy nim stojącej, domków z zewnątrz przez niezaproszone osoby, poprawiłem niektóre funkcje przy ładowaniu samej gry.

10. Z rzeczy na stronie to głównie poprawki przy forum, wkrótce dodam możliwość ustawiania avatarów, podpisów oraz prostego stylowania treści postów.

Część z punktów na serwerze pojawiała się ostatnimi dniami, część pojawi się przy jutrzejszym zapisie świata. Kolejne nowości już wkrótce, więc bądźcie czujni i testujcie ile się da. Błędy można zgłaszać zarówno na adres z którego otrzymywaliście maile aktywacyjne, czyli [email protected], bądź na forum w odpowiednim dziale. Do zobaczenia!

Przypomnienie

Witam. Chciałbym przypomnieć pewną rzecz, którą nie wszyscy mogli zauważyć. Serwer jest w fazie BETA-TESTÓW, co oznacza, że jego pełna wersja dopiero ruszy w PRZYSZŁOŚCI. Zdaję sobie doskonale sprawę, że wiele rzeczy nie działa. Ba, nie działa całe mnóstwo. Serwer od strony kodu rozwijam SAM, a nie składałem żadnych obietnic co i na kiedy będzie oprócz tej jednej daty, czyli 1 stycznia 2017, kiedy to uruchomię już w pełni działający serwer, czyli z prostego rachunku wychodzi, że mam na to jeszcze niecałe 2 MIESIĄCE. Na każdej możliwej OTSliście obok serwera jest dopisek, że serwer jest w fazie beta-testów, a także pojawia się informacja w grze po zalogowaniu. Serwer jest online już teraz, żeby każdy mógł PRZETESTOWAĆ funkcjonalności które są i które wprowadzam, a nie w pełni na nim grać i kupować chleb u NPC.

Początek forum

Witajcie. W tym kolejnym wpisie chciałbym Was poinformować, że oprócz prac, które cały czas trwają na serwerze (a których niekoniecznie musicie zauważać), napisałem forum, które będę rozwijał o nowe funkcjonalności w miarę upływu czasu. Na serwerze przy najbliższym update zostaną wprowadzone podstawowe questy i które przetestowałem, że na pewno działają.

Do usłyszenia w grze i na forum.

PvP i Non-PvP, czyli chcę Cię dopaść, ale nie zawsze

Rookgaard w założeniach CipSoftu miał być wyspą, która przygotuje Cię na spotkanie z Wielkim Kontynentem (to, że potem go porzucili na rzecz Dałnportu, pokazuje tylko jak bardzo komercyjna jest ta gra). Nie uświadczysz tam przemocy, a najsilniejszy potworek to Apprentice Sheng, więc jeśli na moim serwerze ma być sam Rookgaard, musi on przygotować początkujących graczy, a jednocześnie umożliwiać rozwój tych już silniejszych. Skutkuje to oczywiście nowymi terenami, questami, potworkami, ale także atakowaniem siebie nawzajem, co jest nieodłączną częścią Mainlandu. Pomyślnie przetestowałem opcję atakowania siebie nawzajem pomimo braku profesji jak i też blokowania przemocy. Zdaję sobie sprawę, że na OTSach, gdzie występuje i Rookgaard i Mainland, gracze wybierają życie wyspiarza, by spokojnie pograć, lecz ja chcę się otworzyć na każdego.

Drodzy gracze, pytanie do Was. Czy chcecie, aby tereny PvP były aktywne wyłącznie na nowych wyspach które będą wprowadzane, czy także dodawać je na expowiskach na starej wyspie? Będzie działało to tak, że gracz, który ma aktywne PvP będzie miał czerwoną tarczę przy nicku, wtedy można go atakować, a jednocześnie może on atakować tylko osoby z tarczami, brak tarczy oznacza brak możliwości agresji na danego gracza. Podczas wejścia do dziury / schody na takim terenie tryb byłby aktywowany, a po jego opuszczeniu zdejmowany. Czekamy na Wasz głos w tej kwestii w ankietach, do dzieła.